Serce w ciągu życia człowieka wykonuje około 2,5 miliarda uderzeń, a w ciągu jednej minuty przetacza ponad 5 litrów krwi. Jak zbudowany jest ten, tak ciężko pracujący narząd, studenci kierunku pielęgniarstwo mieli okazję zobaczyć na żywo. Zastawki, struny ścięgniste, przedsionki, komory naczynia krwionośne i inne struktury serca można było obejrzeć, dotknąć i wypreparować na wykładzie z Anatomii (uwaga! oczywiście serce nie było ludzkie).
Kształtowanie umiejętności praktycznych niezbędnych do profesjonalnej opieki nad człowiekiem zdrowym, zagrożonym chorobą i chorym realizowane jest na kierunku pielęgniarstwo w pracowniach wyposażonych w specjalistyczne trenażery. Jest to pierwszy etap kształtowania umiejętności zawodowych. Odbywa się w ramach ćwiczeń z Podstaw Pielęgniarstwa i stanowi integralną część procesu kształcenia i doskonalenie umiejętności niezbędnych do uzyskania kwalifikacji zawodowych.
Studenci PWSW na kierunku Pielęgniarstwo w ramach wolontariatu pomagają pacjentom oraz personelowi oddziałów covidowych Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Dla przyszłych medyków to szkoła życia, a dla pacjentów ogromna pomoc i wsparcie w chorobie.
Symulacja medyczna – „uczenie się przez doświadczenie” – to najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób kształcenia przyszłych kadr medycznych. Studenci aktywnie wykorzystują wiedzę, łączą nowe informacje i doświadczenia z wcześniej już zdobytymi. Zajęcia symulowane w PWSW pozwalają studentom z kierunku Pielęgniarstwo doskonalić umiejętności w warunkach odzwierciedlających szpitalną rzeczywistość. Studenci ćwiczą na symulatorach wysokiej wierności oraz trenażerach przeznaczonych do wykonywania różnych procedur medycznych.
W trakcie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo studenci PWSW doskonalą swoje umiejętności podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu w oddziałach: